Rekuperacja
Jako społeczeństwo od dekady coraz więcej środków inwestujemy w fotowoltaikę oraz nowoczesne ciepłownictwo. Jednym z urządzeń, na które warto zwrócić uwagę planując budowę nowoczesnego i energooszczędnego domu, jest rekuperator. Jak funkcjonuje ten sprzęt?
Rekuperator stosuje się zwykle w instalacjach wentylacyjnych. Jest to niewielka centrala wyposażona w wymiennik ciepła. Dzięki temu rozwiązaniu powietrze ogrzane, które kanałami wentylacyjnymi ucieka z pomieszczenia, może oddać bezpośrednio swoją temperaturę nowemu strumieniowi z zewnątrz. To proste urządzenie wpływa na dużą oszczędność energetyczną. Świeże powietrze nie musi być bowiem nagrzewane od zera.
Aby rekuperator działał poprawnie powinien, oprócz wentylatora wyciągowego i nawiewnego, być wyposażony również w filtr oczyszczający. Centrala wentylacyjna rekuperatora wyposażona jest w tzw. wymiennik, który zbudowany został w sposób krzyżowy, z licznych płytek, które tworzą niewielkie kanały, jakimi przepływa powietrze. W jednym rzędzie zawsze znajduje się powietrze napływowe, w drugim zaś to, które opuszcza pomieszczenie. Ścianki płytek w rekuperatorze są cienkie, dzięki czemu dochodzi do wymiany energii i ogrzania zimnego powietrza, przy równoczesnym braku bezpośredniego kontaktu dwóch strumieni. Taka technologia zapobiega wymianie wzajemnych zanieczyszczeń między powietrzem zimnym i ciepłym.


Skuteczność rekuperatora zależy od modelu i typu, na który się zdecydujemy. Oczywiście nie posiadamy dziś technologii, która w czasie rzeczywistym mogłaby w 100 % doprowadzić do wymiany temperatur między wpływającym i wypływającym strumieniem powietrza. Niemniej rekuperatory nawet w najprostszej i najtańszej wersji pomogą nam zaoszczędzić nawet do 60 % energii grzewczej. Takie wyniki prezentują podstawowe, krzyżowe rekuperatory. Efekt 80 % skuteczności możemy osiągnąć łącząc ze sobą dwa wymienniki rekuperacyjne. Najlepsze, a zarazem najdroższe rozwiązanie oferują nam producenci tzw. rekuperatorów przeciwprądowych, w których wymienniki zbudowane są w ten sposób, aby kierunki przepływu dwóch strumieni powietrza były w stosunku do siebie przeciwne. Badania wykazują, że rozwiązanie tego typu wykazuje sprawność na poziomie 90 %.


Jak zatem przedstawiono powyżej, rekuperatory są przydatnymi urządzeniami nie tylko w przemyśle, lecz również w budownictwie jednorodzinnym. Warto bowiem pamiętać, że odpowiedzialne korzystanie z energii nie polega wyłącznie na jej ekonomicznym i ekologicznym wytwarzaniu, lecz także na oszczędności. Rekuperatory znakomicie wpisują się w ten nurt. Jeśli nie jesteś doświadczonym użytkownikiem tej technologii, polecamy Ci skontaktowanie się z naszym doradcą, lub zapoznanie się z ofertą produktową najpopularniejszego producenta rekuperatorów w Polsce.



