
Pompy ciepła
Pompy ciepła zyskały wielu zwolenników w ostatnich latach. Osoby, które zdecydowały się na montaż tego rozwiązania w swoim domu zwykle są bardzo zadowolone z oszczędności energii oraz czasu, która jest pochodną użytkowania tej technologii. Pompa ciepła to urządzenie zupełnie czyste w rozumieniu grzewczym. Korzystając z niej nie emitujemy w naszym gospodarstwie domowym żadnych spalin. Dodatkowo możemy cieszyć się czystością, której nie zaznamy posiadając tradycyjny kocioł, który wymaga systematycznego dokładania paliwa w postaci węgla, miału czy drewna. Nie musimy również martwić się o miejsce na posesji, gdzie moglibyśmy składować materiał opałowy.
Pompy ciepła przeznaczone do montażu w budynkach jednorodzinnych pozyskują energię z powietrza i wód gruntowych. Najczęściej swoją kubaturą przypominają sprzęty tj. lodówka bądź pralka. Idealnie wpasowują się zatem w estetykę nowoczesnych wnętrz. Nie wymagają obsługi ze strony człowieka, prócz ustalenia konkretnej temperatury, którą chcemy, aby pompa oddawała do pomieszczenia. Urządzenie zaprojektowane jest w ten sposób, aby pobierać jak najmniej energii.
Mechanizm zaprojektowany jest w ten sposób, aby pobierać jak najmniej energii. Mimo tego wiele osób rozważających zastosowanie tej technologii obawia się wysokich rachunków za prąd. Należy zatem zaznaczyć, iż wszystko zależy od tego, z której technologii skorzystamy oraz czy pompa ciepła będzie jedynym źródłem grzewczym w naszym domu. Jeśli ogrzewamy nowy budynek, wykonany z energooszczędnych materiałów, gdzie kolektory ustawione są poziomo i korzystają z energii grunt – woda, to koszt pompy na poziomie inwestycji będzie dla nas wysoki, jednak podczas samego użytkowania rozwiązanie okaże się ekonomiczniejsze aniżeli tradycyjny system ogrzewania.
Jednak czy pompy ciepła montowane są wyłącznie w nowych domach? Jest to opcja najbardziej popularna, ale wcale nie jedyna. Jeśli chcemy wstawić urządzenie do domu wybudowanego wcześniej, również możemy to zrobić i to bez zmartwień o potrzebę przebudowy mieszkania pod kątem komina czy wentylacji. Taką zaletę ma montaż pompy ciepła działającej na zasadzie powietrze-woda w starszych domach. Jej wstawienie nie wpływa na konieczność wymiany dotychczasowej instalacji. Fakt ten z pewnością zachęci wiele osób do samodzielnego zagłębienia tematu. Zainteresowanie jest słuszne, ponieważ pompa ciepła pobierająca energię z wody lub powietrza to technologia niosąca ze sobą wiele korzyści, jednak należy rozpatrywać jej użyteczność w oparciu o indywidualne parametry naszego domu, dlatego przed podjęciem decyzji zalecamy dogłębny research oraz kontakt z doświadczonym monterem branży ciepłowniczej..


Pompa ciepła zasilana jest energią elektryczną i z tego powodu wiele osób obawia się o wysokie rachunki za prąd, szczególnie w okresie grzewczym. W tym punkcie należy pamiętać, iż wszystko zależy od tego, czy pompa ciepła będzie jedynym źródłem grzewczym w naszym domu. Jeśli ogrzewamy nowy budynek, wykonany z energooszczędnych materiałów, to koszt pompy woda – powietrze na poziomie inwestycji będzie dla nas znaczący, jednak już podczas użytkowania rozwiązanie będzie znacznie ekonomiczniejsze aniżeli tradycyjne ogrzewanie.
Gdy montujemy pompę ciepła w domach wzniesionych zgodnie ze standardami starego budownictwa, musimy liczyć się z tym, iż nasze rachunki mogą być stosunkowo wysokie, szczególnie zimą, gdy pompa będzie w głównej mierze korzystać z prądu sieciowego. Dodatkowo podczas temperatur nieprzekraczających zera stopni może zajść potrzeba dogrzewania budynku w tradycyjny sposób. W czasie mniej wymagających sezonów pompa ciepła wykorzysta jednak energię z otoczenia, co powinno być korzystniejsze dla naszego portfela. Pamiętajmy, iż w rocznym rozrachunku korzystanie z pompy ciepła nie powinno nas narazić na koszty wyższe niż dotychczasowe, dlatego najlepiej skonsultować się co do zastosowania tej technologii ze specjalistą, który indywidualnie oceni warunki, w których pompa ciepła miałaby funkcjonować.
Mieszany system grzewczy jest zwykle mniej wydajny niż dostosowane do korzystania z pompy ciepła ogrzewanie niskotemperaturowe. Jeśli więc dopiero projektujemy swój dom i chcielibyśmy postawić na pompę ciepła woda-powietrze, warto zainwestować we wspomnianą powyżej technologię grzewczą. Dzięki temu nasza pompa będzie jedynym źródłem ogrzewania w całym domu, gdyż odnotujemy niewielkie straty ciepła. Przy ogrzewaniu niskotemperaturowym możemy również wykorzystać pompę ciepła do funkcji chłodzenia, która nie będzie możliwa przy wykorzystaniu tradycyjnych grzejników ściennych w biwalentnym systemie grzewczym.




