Klimatyzacja – Danmax

Klimatyzacja

Wysokie temperatury bywają uciążliwe, a czasem również niebezpieczne. Kumulowanie się ciepła w mieszkaniu może wynikać nie tylko z powodu kilkudziesięciu stopni Celsjusza, które wskazuje termometr za oknem, lecz ze zbyt wysokiej wilgotności powietrza w budynku. Gdy cząstek wody wokół nas jest za dużo, a temperatura osiąga najwyższe wartości, nie jesteśmy w stanie poprawić sytuacji przy pomocy konwencjonalnych rozwiązań tj. np. używanie mobilnych wentylatorów. Męczące letnie upały skłaniają więc coraz więcej osób do montażu klimatyzacji w domach i mieszkaniach.

Zadaniem układu klimatyzacyjnego jest utrzymywanie odpowiednich parametrów powietrza. Badania wykazują, że najbardziej komfortowo czujemy się w temperaturze oscylującej między 21 – 26 stopni Celsjusza oraz przy wilgotności nieprzekraczającej 60 %. Wielu producentów klimatyzatorów oferuje również dodatkowe elementy do zestawu regulującego ciepłotę otoczenia. Najbardziej popularne wśród konsumentów są filtry czy jonizatory, które oczyszczają powietrze wokół nas z roztoczy i pyłów. Klimatyzacja może zatem wpłynąć na komfort życia domowników (również tych borykających się z alergiami) nie tylko w okresie letnim, ale także przez pozostałą część roku. Co ciekawe, choć sprzęt klimatyzacyjny kojarzy nam się głównie z ochładzaniem pomieszczeń, może również je dogrzewać.

Jeśli zastanawiasz się nad montażem klimatyzatorów w domu, szukasz zapewne podstawowych informacji na temat funkcjonowania ich mechanizmu. Sprawa jest mniej skomplikowana niż mogłoby się wydawać. Działanie „klimy” polega na pobieraniu przez jeden z dwóch wentylatorów ciepłego powietrza do środka urządzenia, gdzie trafia do parownika, w którym oddaje nadmiar ciepła. W kolejnym etapie ochłodzone powietrze wędruje do skraplacza, skąd wraca do obiegu poprzez drugi wentylator. Aby cały proces mógł zajść, klimatyzator musi być wyposażony w sprężarkę i zawór rozprężny. Te dwa czynniki pozwalają na przejście powietrza w stan gazowy lub ciekły.

Przed wyborem sprzętu oczywiście najlepiej skonsultować się ze specjalistą, który pomoże w doborze sprzętu zoptymalizowanego do naszych potrzeb. Przed rozmową z dostawcą, zachęcamy jednakże do samodzielnego zgłębienia tematu oraz porównania rodzajów i parametrów klimatyzacji.

Potrzebujesz porady ?

Skontaktuj się z nami, odpowiemy na wszelkie pytania oraz przedstawimy ofertę zoptymalizowaną do Twoich potrzeb.

Cykl opisany powyżej charakteryzuje wszystkie urządzenia klimatyzacyjne. Współcześnie na rynku mamy jednak możliwość wyboru co najmniej kilku podstawowych rodzajów „klim”. Różnią się one od siebie m.in. technologią wykonania, przeznaczeniem użytkowania czy kształtem. Jaki klimatyzator zatem najlepiej wybrać do domu lub mieszkania?

kaisai
daikin
lg
rotenso